20 lat Wywroty

The best of Herbert

Jacek
Jacek 20 lutego 2009, 20:52
Najlepsze, Waszym zdaniem, utwory Bysia
Thalassa 22 lutego 2009, 08:36
Pomijając serię o Panu Cogito, którą każdy pewnie zna, albo przynajmniej słyszał, godne uwagi są mniej znane, np. "Różowe ucho" i "Chciałbym napisać" - bardzo lubię Herberta :-)
Jacek
Jacek 22 lutego 2009, 22:47
A czytałaś może "strunę światła"? Pieknie filozoficzna, doskonale frapująca, Herbert w całej okazałości : )
M.
M. 14 kwietnia 2009, 18:08
"Kamyk"!
pannazagubiona
pannazagubiona 17 kwietnia 2009, 00:58
''Kamyk'', ''Apollo i Marsjasz'', ''Pan Cogito a ruch myśli'',czyli jak to u mnie - klasycznie i podrecznikowo. Nic na to nie poradze,ze miloscia do literatury zarazilam sie w szkole...i bardzo pomogla mi w tym moja ksiazka do polskiego. Dopiero pozniej zaczelam siegac dalej. :)
Jacek
Jacek 17 kwietnia 2009, 10:26
To są zdecydowanie dobre wiersze....Szkoła czasem nieźle wprowadza w klimat : )
melnick
melnick 30 kwietnia 2009, 19:04
"Tren Fortynbrasa" - gdyby nasi mali i mierni politycy aspirujący do roli władców mieli takie rozterki i takie marzenia może ten kraj wyglądałby inaczej...od tego tekstu zaczęła się moja "przygoda" z poezją...
Jacek
Jacek 13 maja 2009, 23:30
hmmm;] Mnie tylko w tym aspekcie przeraża "Trzeba chwycić [...] za gardło i wstrząsnąć [..] ";]
Rubenos
Rubenos 17 maja 2009, 13:39
"Potęga smaku". BTW słuchał ktoś utworów Herberta w wykonaniu Gintrowskiego?
melnick
melnick 19 maja 2009, 14:30
"(...) trochę(...) "
aksamitna dyktatura w naszym kraju byłaby lekiem na całe zło
melnick
melnick 10 września 2009, 21:22
"ani nam witać się
ani żegnać
żyjemy na archipelagach..."
Monika 11 listopada 2009, 20:01
Mnie najbardziej podoba się "Raport z oblężonego Miasta", a szczególnie zdanie:
"i jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden
on będzie niósł miasto w sobie po drogach wygnania
on będzie Miasto".
Zawsze to sobie przypominam jak opanuje mnie zniechęcenie, albo krew zaleje. W takich sytuacjach, gdy jest wszyscy kontra ja, jeśli rozumiecie o co chodzi.
Figa
Figa 9 stycznia 2010, 13:23
mnie się podoba najbardziej 'Fotografia',wcześniej wspomniany 'Kamyk i 'Siódmy anioł'. - mogłabym całą wieczność powtarzać te wiersze i interpretować je wszystkim na przystanku autobusowym albo w aptece, gdyż niektórzy nie znają tych wierszy, chcę wszystkich douczyć. jakąś częścią mojej psychiki włada Herbert.
guccilittlepiggy
guccilittlepiggy 1 marca 2011, 10:07
Elegia na odejście pióra atramentu lampy - zaczytany przeze mnie na śmierć - nie próbowałem jedynie od tyłu ;D
Konrad Żygadło 5 marca 2011, 15:02
ehhhh... ulubione utwory Herberta?
podobają mi się wszystkie, łącznie z esejami, dramatami, miniopowiadaniami i nawet listami do żony. To humanista w pełnym tego słowa znaczeniu. Kiedy byłem chyba w pierwszej gimnazjum i mój szmaciany umysł szukał inspiracji, idola, szukał czegokolwiek - znalazłem któryś z tekstów, potem była jakaś antologia i coraz pełniejsze interpretacje.
A teraz często patrzę na świat przez pryzmat jego tekstów (i postaw). Trochę dojrzałem i scementowało to we mnie fascynacje księciem. A które teksty najbardziej?
Cykl z Panem Cogito (szczególnie Przesłanie, Pan Cogito i arytmetyka, o dwu nogach P Cogito)
Prolog
Chciałbym opisać
Kołatka
Deszcz
Substancja
Apollo i Marsjasz
Powrót prokonsula
Rozważania o problemie narodu
Nasz strach
Raport z oblężonego miasta
Potęga smaku

i nie wiem czemu "Kura"

no i wiele wiele innych. te "nieliczne", które wymieniłem miały i mają oddźwięk w tym kim jestem. Albo mam tylko takie poczucie.
Jacek
Jacek 13 marca 2011, 22:30
Na wolną chwilę polecam "Otwieranie głosu" Mateusza Antoniuka. Świetny (zdecydowanie jeden z lepszych) zarysów twórczości Z. H. do "Raportu..."
anastazja
anastazja 30 marca 2011, 18:03
Zdecydowanie : "Siodmy Aniol" "kamyk". Podobnie jak figa chodze z tymi wierszami.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać na forum
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

lub tradycyjnie
login lub email
hasło