20 lat Wywroty

O czym tak naprawdę jest Alicja w Krainie Czarów? Wasze opinie...:)

danunka 5 marca 2010, 17:03
Cześć wszystkim! Ostatnio głośno jest znowu na temat Alicji w Krainie Czarów, a to przede wszystkim za sprawą nowego filmu Tima Burtona- ekranizacji książki. Chciałabym zacząć temat o Alicji, ale nieco z innej strony. Alicja w Krainie Czarów jest uważana za książkę nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych (czytałyście o Alicji jako bajki narkotycznej?). Jak wy interpretowałyście Alicję? Myślę, że Alicja może być rozpatrywana jako powieść psychologiczna, albo tak jak baśń - psychologowie już dawno interesowali się 'rozbieraniem' bajek i baśni np www.plasterek.pl/BajkiRozebrane.html albo broszka.pl/bajki-rozebrane-dziewczynka-z-zapalkami… Takie książki są fascynujące! Z każdym czytaniem odkrywa się coś nowego!
Lusee
Lusee 29 kwietnia 2010, 19:42
niektórzy ''Alicję'' przeinterpretowują -polecam gorąco opowiadanie
www.ochmat.fora.pl/cudze-opowiadania,18/andrzej-sa…
jako przykład:D
Julia Jop 3 maja 2010, 09:09
z mojej strony to bajka na 2 etapy życia: dzieciństwa i wkraczania w dorosłość.
a tak na marginesie to "ciekawiejsze...coraz ciekawiejsze", że ta Alicja ostatnio jest, pozwolę sobie użyć tego wyrażenia, choć go nie cierpię, NA TOPIE.
polecam dla porównania film Ondine ;]
Julia Jop 4 maja 2010, 21:44
bajka psychologiczna, bajka narkotyczna... jak tak dalej pójdzie, to zaczną robić eksperymenty na bobasach. wszystko próbuje się tłumaczyć, badać, rozkładać na czynniki pierwsze, drugie, trzecie...
mogłabym tak długo, ale cenniejsze w tym względzie byłoby obejrzenie "Wyspy tajemnic".
miałam wrażenie, że od roku żyję w takim świecie jak główny bohater. wcale bym się nie zdziwiła, gdyby faktycznie istniała taka wyspa.
VIRTUSLEO
VIRTUSLEO 5 maja 2011, 10:49
Myślę, że jest[ale teraz będzie banalnie] o życiu zwyczajnie... o tym, że nie zawsze jest ono czysto emipryczne , o tym, że jest absurdalne i o tym, ze życie w czystym absurdzie nie wychodzi...
M.R.Tom
M.R.Tom 23 sierpnia 2011, 09:10
Alicja w krainie czarów i Po drugiej stronie lustra - to są bajki. Są pełne absurdalnego humoru (bardzo brytyjskiego:)) i chyba nie warto się zastanawiać o czym są naprawdę. Wszystko można interpretować w kontekście psychologicznym, antropologicznym itp, ale to tylko sztuka dla sztuki. Można się za to zastanawiać nad morałami, jakie wynikają z opowieści o Alicji:)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać na forum
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

lub tradycyjnie
login lub email
hasło