20 lat Wywroty

Co jest Wolnoscia a co Prawda?

SEWERYN PAPROCKI
SEWERYN PAPROCKI 23 lutego 2008, 01:11
Cześ
Cześ 25 lutego 2008, 17:05
Wolność oznacza brak przymusu, kiedy możemy dokonywać własnych decyzji. Prawda natomiast, to zgodność z rzeczywistością. Oba pojęcia zdają się być ze sobą związane. Chociażby zakładając, że aby zachować wolność prawną, kłamiemy; jednak wtedy nie zaznamy wolności umysłu, bo sumienie nie dałoby nam spokoju. Co o tym myślicie?
SEWERYN PAPROCKI
SEWERYN PAPROCKI 25 lutego 2008, 21:49
racja!! co do tango :o*

My ludzie cenimy sobie prawde lecz w extremalnych sytuacjach klamiemy aby uniknac odpowiedzialnosci duchowej( bo co ludzie powiedza?) nie prawda?..czy az tak boimy sie opinii publicznej..to nas zniewala!! ja czuje sie wolny..i nie boje sie tanczyc i spiewac na ulicy...to moj zywia wolnosc..Jestem jej poslancem..chyba..:o/
Cześ
Cześ 25 lutego 2008, 21:54
Wystarczy być wysoko ustawionym, a opinia publiczna odgrywa wielką rolę. Kamiemy kiedy musimy, ale z biegiem czasu staje się to rutyną i przywykliśmy tak bardzo do kłamstw, że przestaje wydawać się złe. Zwykle sprawę zdajemy sobie zbyt późno, kiedy ni jak nie idzie wszystkiego wyprostować. Jak powiedział Napoleon Bonaparte: "Opinia publiczna to dziwka."
Cześ
Cześ 25 lutego 2008, 21:55
Sorki za formę, ale jeszcze śpię.
Cześ
Cześ 26 lutego 2008, 12:54
Wnioskuję, że nie jestem ani wolna ani żyjąca w prawdzie... To jest dołujące....
Nom
Nom 22 marca 2008, 20:05
ja mieszkam na wolnosci 70 mozna tu???
jill
jill 22 marca 2008, 23:03
kłamstwo wyklucza wolność- moim zdaniem.
kłamstwo zniewala człowieka.
ja też czuję się wolna.to, ze chodzę w podartych ubraniach, gadam do siebie, gdy mam ochotę...tez tancze, spiewam, krzycze- wszystko, gdy mam ochotę, nie zważając na innych, na ich opinie.
(Grzegorz Janiczak)ArafatkaGrzes
(Grzegorz Janiczak)ArafatkaGrzes 11 kwietnia 2008, 22:43
wolność, my mamy wolność, którą powinniśmy się cieszyć
takie kraje jak Białoruś, Czeczenia, Tybet nie mają wolności i muszą onią walczyć
pomóżcie
solidaryzujcie się
Justine
Justine 15 kwietnia 2008, 17:24
Hmm a ja myślę, że tak naprawdę w XXI wieku wolnym nie jest nikt, a tym bardziej prawdomówny, cholernie to przykre ale świat w każdym razie do niczego przyjemnego nie dąży, czego przykładem jest to co sie na nim dzieje...
Czekoladka 16 lipca 2008, 09:50
Niekiedy człowiek nie odroznia wolnosci od prawdy... Czesto myslimy... wolni to robimy co chcemy... Nie raz sie zdarza ze odbiegamy od prawdy!!! Czlowiek nie chce byc sam...dlatego czesto klamie aby przypodobac sie ludziom... Klamie aby byc wolnym ale nie samotnym!!!
jill
jill 22 listopada 2008, 13:32
www.wywrota.pl/db/group/178_symbole.html jesli kogogs zainteuje to wlazic :P
Chotkos 28 lipca 2009, 20:49
Moim skromnym zdaniem wolność to możliwość takiego ukierunkowania swojego żywota aby przede wszystkim nie okłamywać ludzi wokół siebie ja i własnej osoby. Sposób na jej osiągnięcie jest dosyć prosty: pomyśl, czy z czymś w życiu czujesz się źle np. chodzę do kościoła, udaję katolika, ale nie podejmuję się życia wg. zasad mojej wiary - napraw to: zacznij się stosować i przestań okłamywać innych oraz siebie albo odejdź i bądź w zgodzie z samym sobą a szczerych kontaktach z resztą katolickiej społeczności - być może przez takich jak ty kilkakrotnie poczuli się zawstydzeni.

Tak więc możemy określić, że prawda ściśle koreluje z wolnością i ich symbioza jest konieczna do przetrwania w nienaruszonym stanie obu tych podmiotów. Przykładem jest ograniczenie wolności przez państwo - w takiej sytuacji automatycznie ulatnia się prawda i powstaje fikcja wytwarzana przez aparat władzy ( przypadek Pawlika Morozowa w ZSSR - postaci legendarnej w Związku Republik Radzieckich, chłopiec wg. legendy podkablował na ojca bo ten pomagał uciekinierom z łagrów ) - tak więc brak wolności oznacza ogłupianie społeczności w celu szerszego ograniczania ich swobody ideowej i fizycznej.
Dżeksonka
Dżeksonka 11 marca 2010, 16:01
bycie wolnym , jest najtrudniejsza rzeczana swiecie - nie chodzi o to , ze młodziak ucieknie z domu i krzyczy " jestem wolny !! " . to zadna wolnosć .... wolność , to życie w prawdzie . wolnosć , musi sie zgadzac z sumieniem . wolnosc nie jest łatwa . ale wolnosc jest madra . wolnosc to najpiekniejsze uczucie . daje pokój w sercu . nie kazdy mozwe byc wolny . wolnosc to przemiana duszy.
Kate
Kate 17 kwietnia 2010, 11:27
moze i jest jedna z najtrudniejszych rzeczy na swiecie...najwazniejsze jest byc soba,sterowanie jednostkami prowadzi do autodestrukcji...bez wzgledu na to co nas spotyka nie pozwolmy by ktos nami kierowal...
J.K.Gotard
J.K.Gotard 14 czerwca 2010, 18:54
Wolność...mamy ją i nie mamy.
Bardzo szeroki temat...
Nasza wolność jest w jakimś sensie regularnie poddawana próbie zarówno przez chwilowe osobiste sytuacje jak i nawet przez radykalne ugrupowania polityczne próbujące kontrolować życie społeczne włącznie z intymnym jednostki...
Równowaga w polityce jest bardzo ważna-z prawicy może zrodzić się nacjonalizm a z lewicy wiadomo.
Prawda to pojęcie tak szerokie,że nie do końca odgaduję co Seweryn miał na myśli.
Dla jednych prawdą będzie maniakalne głoszenie poglądów religijnych,dla innych będzie to zaprzeczenie tychże.
W moim przekonaniu Prawda absolutna to świadomość potrzeby dążenia do bycia lepszym czyli zgodnego współistnienia z naszym otoczeniem w sensie globalnym.
Bycie wolnym oznacza odpowiedzialność za wolność czyli jak napisała Kate; "bez wzgledu na to co nas spotyka nie pozwolmy by ktos nami kierowal..."
Myślę,ze Seweryn miał na myśli własnie taką prawdę-świadomość tego czy jesteśmy wolni.
Wolny 27 maja 2011, 18:08
Jak napisałeś J.K.Gotard prawda jest szerokim pojęciem. Definiuję ją właśnie tak jak ty. Jednak można zawęzić pojęcie prawdy do uczciwości i bycia sumiennym. Człowiek prawy to taki, który potrafi prowadzić dialog z innym w sposób otwarty, bez zamiaru wbicia w plecy siekiery. Osoba taka nie knuje przeciw np. sąsiadowi i mu nie złorzeczy, bo lepiej mu się powodzi (przypomnijcie sobie "modlitwę Polaka z "Dnia świra").

Prawda z wolnością mocno zazębiają się, gdyż wolność to nieskrępowana możliwość wygłaszania swoich poglądów, które uważamy za prawdziwe.
Wolność ograniczają nie tylko radykalne ugrupowania polityczne. Spójrzcie na to co w latach 2010-2011 wyprawia Platforma Obywatelska, która jest odbierana jako umiarkowana partia liberalna (<hahaha> koń by się uśmiał). Najpierw była próba nakazu rejestracji portali internetowych. Następnie właściciele stron internetowych, na których są umieszczane filmiki, nawet własnej produkcji, mieli odprowadzać tantiemy do KRRiTV i w końcu szczyt hipokryzji ze strony Platformy Obywatelskiej - aresztowanie twórcy strony www.antykomor.pl.
Na całe szczęście te idiotyczne próby ograniczenia wolności słowa w Internecie nie wypaliły Tuskowi dzięki temu, że istnieje w Polsce społeczeństwo obywatelskie, które w sytuacjach kryzysowych potrafi uaktywnić się.
Premier powiedział, że z "dopalaczami będziemy walczyć na granicy prawa". Takie zapowiedzi wstrząsają mną i przywodzą na myśl gromkie przemówienia Hitlera <brrr>. I prawo zostało przekroczone. Ustawa zakazująca handel dopalaczami jest niekonstytucyjna a mimo to Komorowski ją podpisał. I jak w tym państwie mówić o wolności i praworządności??
Wolność z praworządnością też się zazębia, szczególnie w ideologii liberalnej. Dla liberałów praworządność i zatomizowane społeczeństwo to podstawy ich doktryny politycznej a liber znaczy z łaciny wolny.

Ja boję się tego, że nie całe społeczeństwo jest świadome manipulacji niektórych polityków. PO jest pudełkiem opakowanym w kolorowy papier do którego lgną ludzie a w środku siedzą potwory. Jak wyskoczą to zaczną zaciskać ludziom pętle na szyi tak, że się podusimy. PiS dusił nas w sposób chamski i bezpośredni a PO używa niebezpiecznych sztuczek socjotechnicznych.

Kolejny przykład ograniczania wolności przez Tuska. Wypisywanie mandatów kibolom za skandowanie hasła "Tusk matole twój rząd obalą kibole". Lub zdejmowanie transparentów z trybun przez ochroniarzy z napisem głoszącym prawdę "Miała być druga Irlandia a jest druga Białoruś".

Powiedzcie mi, jak My zwykli obywatele mamy reagować, gdy zbrodniczy aparat państwowy ogranicza "cichaczem" podstępnie naszą wolność?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać na forum
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

lub tradycyjnie
login lub email
hasło